SPORT WYDARZENIA

Dalej na północ rowerem się nie da… O zbliżających się zawodach rozmawiamy z prezesem Klubu Sportowego Klif Chłapowo Dariuszem Marzejonem

W najbliższy weekend 10-11.12.2022 Klub Sportowy Klif Chłapowo zaprasza na Puchar Polski w kolarstwie przełajowym. Zawody sportowe odbędą się na terenie OPO Cetniewo we Władysławowie.

Puchary Polski coraz bliżej. Jak idą przygotowania na ostatniej prostej przed tak ważną imprezą?

Trasę przygotowujemy już od października. Zawody odbywają się w grudniu i nie wiadomo jakie warunki pogodowe nas czekają, dlatego też szykujemy się wcześniej. Rok temu był mróz, a my mieliśmy wszystko przygotowane: kołki nabite i trasę wytyczoną- głównie o to chodzi. Po pracy, ok. 16:00-17:00 głownie rodzice i osoby działające w klubie spędzają późne popołudnia budując trasę. Z uwagi na szybko zapadający zmrok- bez latarek ani rusz. To już ostatni tydzień przed zawodami, dlatego największa ilość osób przyszła pomóc w tworzeniu trasy w minioną sobotę. Założone zostały pomarańczowe siatki i trasa jest już gotowa prawie w 100%. Pozostały jeszcze ostatnie poprawki kosmetyczne- już widać z głównej ulicy, że działamy na terenie COS Cetniewo. We wtorek zostaną przywiezione barierki w ilości 280 szt. – te elementy też trzeba będzie jeszcze poustawiać. Jeśli chodzi o organizację imprezy sportowej o randze Pucharu Polski to wsparcie rodziców dzieci z Klif Team jest kluczowe i bez nich by nam się nie udało. To ważny czas dla KS Klif Chłapowo nie tylko jako dla organizatora.

W imprezie wezmą udział zawodnicy, dla których będzie to debiut w zwodach ogólnopolskich?

W KS Klif Chłapowo mamy pełną mobilizację. Trenujemy regularnie, nie zważając na pogodę. Wtorki i czwartki dzieci uzbrojone w latarki jeżdżą na trasie. Nawet kilku rodziców startuje w przełajach w kategorii amator. Oprócz tego odbywają się regularne treningi na hali sportowej w szkole.

Im młodsi zawodnicy tym więcej wsparcia potrzebują od najbliższych?

Zaangażowanie rodziców jest niezwykle istotne. Tak jak w każdej dziedzinie sportowej, dobrze aby zawodnik miał bratnią duszę, która go wspiera. W przypadku kolarstwa szczególnie trzeba dużo wsparcia osób starszych, nie tylko rodziców, ale też dziadków. Tak naprawdę robi się z tego sport rodzinny. Jeździmy przez cały rok. Nieważne czy za oknem mamy deszcz czy śnieg- cały czas jesteśmy aktywni i widoczni w terenie.

Początki nie zawsze są łatwe?

Zdarzają się dzieci, które na początku niepewnie podchodzą do tematu kolarstwa, jednak potem, przy odpowiednim wsparciu, okazuje się, że dziecko wkracza w sportowy świat i jazda na rowerze sprawia mu autentyczną radość i potrafi nieźle kręcić. Dzieckiem trzeba po prostu umieć odpowiednio pokierować i nie podcinać mu skrzydeł. Oczywiście nie można nikogo zmuszać, ale trzeba umieć pokazać dziecku ten świat i zachęcić je do systematycznej pracy, która może być wspaniałą formą aktywnego spędzania wolnego czasu. Jest mnóstwo wspaniałych dzieci i naprawdę warto aby spróbowały swoich sił właśnie w tym sporcie. Nie możemy pozwolić dzieciom zamykać się w pokojach z telefonami i komputerami.

Czy kolarstwo to drogi sport?

Zdrowie jest bezcenne i zawsze warto w nie inwestować. Oczywiście na początku przygody z kolarstwem nie ma sensu zakup sprzętu z najwyższej półki. Świat jest tak skonstruowany, że jedni mają mniej, a inni więcej zasobów. W klubie mamy 13 rowerów szosowo- przełajowych i dzieci korzystają z tych rowerów na początku. Jeśli już dziecko złapie bakcyla i na poważnie chce zająć się trenowaniem, warto wówczas pomyśleć o zakupie sprzętu. Najważniejsze żeby kolarstwo sprawiało radość. Na początek jednak wystarczy sprawny rower, może być tani, ale ważne by był lekki. Obecnie zmagamy się z kryzysem, który nie ominął branży rowerowej. Teoretycznie rowery w sklepach są, ale nie w takiej ilości jak jeszcze jakiś czas temu. Brakuje też sprzętu pewnych producentów.

Co jest ważniejsze talent czy dobry rower?

Ubiegłoroczny Mistrz Polski Kacper Kohnke nie jechał na rowerze najwyższej klasy. Był to rower, do którego udało się załatwić karbonowe koła. Takie koła to podstawa jazdy roweru przełajowego. Bardzo ważne są też opony-szytki. Jednak na pewno zawodnik musi mieć formę i moc żeby wygrać, bo nawet najlepszy rower nie gwarantuje niczego. Ostatnio na przełajach w Laskowicach Pomorskich (Owocowy Przełaj) wygrał Kacper Doppke z Klifu w kategorii Junior.

Jakie cechy charakteru są potrzebne w tym sporcie?

Trzeba być twardym. Uważam, że wszystkie dzieci nadają się do kolarstwa. Jeśli zaczyna się od najmłodszych lat, gdzie w domu rodzinnym, a potem w środowisku zewnętrznym jest aktywność. Jeśli w domu dziecko nabywa takich cech to jest to szalenie ważne. Zwykły spacer i czas spędzony aktywnie z rodzicami procentuje w późniejszym okresie. Młody człowiek o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i mentalnych ma duże szanse na sukces. Można pokierować jego rozwojem w mądry sposób.

Program Mam Talent ma na celu właśnie wyłapywanie młodych talentów?

Badamy to. Jeździmy po okolicznych miastach i miejscowościach i przeprowadzamy testy. Do tej pory ok. 3000 osób wzięło udział w naszym programie Mam Talent. Jest mnóstwo zdolnych dzieci. Zdarza się, że te z nich, które np. nie chcą ćwiczyć na lekcji w-f, bo mają jakąś blokadę, potrafią otworzyć się i uwierzyć w siebie właśnie dzięki takim zajęciom. Czasem to kwestia braku wiary we własne siły albo brak wiary innych w siły dziecka. Czasem dziecko samo się blokuje z rozmaitych powodów.

Jak ocenia Pan samą trasę?

W ubiegłym roku trasa była dość trudna, bo warunki pogodowe takie były. Był śnieg, śliska nawierzchnia i w dwóch miejscach zawodnicy mieli sporo kłopotów. Muszę jednak dodać, że np. Mistrzostwa Europy w Niemczech, które niedawno się odbyły, także miały ciężką trasę- błoto po kostki, upadki na błocie. Trasa na terenie COS Cetniewo nie jest bardzo trudna, ale jest fajna. Niektórzy piszą, że najfajniejsza w Polsce. Jest troszkę skrócona w stosunku do zeszłego roku. Zjazd na plażę, to pomysł pochodzący z Belgii. Pomyślałem, że jedno zejście na plażę i kolejne wejście na górę będzie idealnym urozmaiceniem wyścigu. Samo przygotowanie zjazdu na plażę to dziesiątki godzin prący. Wszystko robimy we własnych zakresie, dzięki pomocy rodziców i osób zaangażowanych w działalność klubu. Nie korzystamy z usług firm, które przygotowują rampy czy rusztowania.

Jakie plany na kolejny nadchodzący rok?

Oczywiście myślimy bardzo intensywnie o przyszłym roku ale teraz skupiamy się nad udziałem w ten weekend w naszej imprezie. Przed nami dwa Puchary Polski w kolarstwie przełajowym, na które na ten moment zapisanych jest ponad 200 zawodników na każdy dzień. Zgłoszenia są otwarte do środy do 23:59. Dobry występ naszych zawodników to gwarancja lepszych pozycji startowych na Mistrzostwach Polski w Zielonej Górze w 2023. Zawodnicy wywoływani i ustawiani na starcie są według zbieranych punktów z imprez. Przy dużej ilości zawodników ma to kluczowe znaczenie w walce o podium.

Rozmawiała: Magdalena Ciskowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *