AKTUALNOŚCI WYDARZENIA

Weronika Korthals & ARTur Moon – Przëszlë do mie

słowa: Jan Drzeżdżon

muzyka: Weronika Korthals

Tomasz Fopke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie o utworze i teledysku “Przëszlë do mie”:

Przëszlë do mie” to jeden z najbardziej znanych wierszy Méstra z Nordë, Jana Drzeżdżona. Z jego twórczością mierzono się niejednokrotnie. Dzięki kompozytorce i wokalistce Weronice Korthals ten utwór otrzymał doskonałą szansę na drugie życie. Piękna, liryczna muzyka wykonana została przez wirtuoza fortepianu Artura Moon, obok którego słyszymy abòwanié – przypływy i odpływy wokaliz kompozytorki. Jej arcyprzejrzysta kaszubszczyzna unosi nas kobiercem słów nad Kaszuby niczym wietrzyk, którzy przeistacza się w arkun. Weronika tym wykonaniem odkryła głębię, mistycyzm słów Drzeżdżona. Całości dopełnia obraz Kaszub z lotu ptaka i przepiękne wnętrza pałacu, siedziby Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Przëszle do mie? Nié, przëszlë do Waj. Polecam!

“Przëszlë do mie” jest zapowiedzią nowej płyty Weroniki Korthals zatytułowanej “Norda”.

słowa: Jan Drzeżdżon

muzyka: Weronika Korthals

fortepian: ARTur Moon

Zdjęcia: Tadeusz Korthals, Andrzej Sipajło

Realizacja video, montaż: Tadeusz Korthals (Malvision)

Utwór nagrano w North Studio w Swarzewie 

Mix i mastering: Tadeusz Korthals

Weronika Korthals – piosenkarka, kompozytorka, dyrygentka pochodząca z Połczyna k. Pucka.

Z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku (specjalność – dyrygentura chóralna oraz wokalistyka jazzowa). Występowała m.in. na Festiwalach Piosenki Polskiej w Opolu, w Sopocie, w musicalu „Metro” oraz w rozmaitych programach radiowych i telewizyjnych. W latach 2004-2009 była wokalistką zespołu Ha-Dwa-O! Śpiewając i aranżując chórki współpracowała z takimi artystami jak: Stanisław Soyka, Skaldowie, Maryla Rodowicz, Zakopower, Ania Wyszkoni czy Sylwia Grzeszczak. Autorka muzyki w projekcie ZoZi – piosenki edukacyjne dla dzieci, której piosenkę “Co to jest niepodległość?” śpiewały dzieci w całej Polsce i Polonia za granicą. Ma na swoim koncie duety z Grzegorzem Skawińskim (teledysk „Do dna”) i Natalią Szroeder, solowe płyty z utworami śpiewanymi po kaszubsku, a także płytę „On” z wierszami ks. Jana Twardowskiego. W roku 2020 ukazał się album “Więcej wierzyć”, wiersze Karola Wojtyły śpiewa Weronika Korthals.

ARTur Moon to niekonwencjonalny pianista, kompozytor  improwizator. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną I stopnia, zdobył wiele prestiżowych nagród, które honorowały jego kompetencje jako pianistę, natomiast od licznych fundacji i organizacji kulturalnych za wybitne osiągnięcia otrzymywał stypendia. Występując w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Grecji, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, Litwy, Malcie, Cyprze, Serbii, Gruzji, Indonezji, na Filipinach, Bali a także w rodzimej Polsce, unikalna mieszanka sztuki scenicznej ARTura wszędzie została przyjęta z uznaniem. Międzynarodowe Uniwersytety Muzyczne zapraszają go również do prowadzenia warsztatów ze studentami, traktując ARTura Moon jako autorytet w świecie muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *